همزمان با بزرگ شدن کلینک‌ها و مراکز درمانی ، مدیریت این مراکز نیز سخت‌تر می‌شود.
با اضافه شدن پزشک جدید به کلینیک‌ها و به دنبال آن مراجعه تعداد بیشتر بیماران ، سبب می‌شود که دیگر شیوه مدیریت سنتی مطب‌ها ، جوابگوی این مراکز نباشد.
از مهم‌ترین علت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
عدم تمرکز پرونده‌های بیماران
تداخل نوبت‌ها
شلوغی کلینیک‌ها
مدیریت مالی غیر متمرکز
عدم ثبت نسخه‌ها و تشخیص‌ها
عدم نگهداری از جواب آزمایش‌ها

 

سامانه مدیریت مراکز درمانی طراحی شده‌است تا بتواند تمامی نیازهای مدیریتی کلینیک‌ها اعم از پزشکی و مالی را برطرف سازد. در ادامه به قسمت‌های اصلی نرم‌افزار می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم هر بخش به چه علت و به چه شکل طراحی و پیاده‌سازی شده است.

سامانه شامل دو اپلیکیشن اصلی است:

 1. سامانه و اپلیکیشن پزشک و پرسنل (Web, Android, iOS)

 2. اپلیکیشن بیمار (Android, iOS)

 

 

افزودن بیمار و لیست بیماران

یکی از اهداف اصلی سامانه ، یکپارچه سازی تمامی بیماران برای مراکز درمانی است. درواقع این امر که بیمار بعد از مراجعه به هر پزشک تعریف شود ، و بعضا در یک کلینیک چندین پرونده پزشکی داشته باشد ، خود یکی از عوامل اصلی پیچیده شدن مدیریت کلینیک‌ها است.

در این سامانه بیمار اگر برای بار اول به کلینیک مراجعه کرده‌باشد اطلاعات او در سامانه ثبت می‌شود و زمانی که بیمار بخواهد در هر زمان دیگری به کلینیک مراجعه کند دیگر لازم نیست در سامانه تعریف شود.

 

همچنین به علت وجود اطلاعاتی همچون آدرس و شماره تلفن همراه که ممکن است تغییر کند ، امکان ویرایش بیمار نیز در نظر گرفته شده‌است. برای اتباع خارجی نیز امکان وارد کردن کد تبعه خارجی در نظر گرفته شده‌است.

اتصال پرونده پزشکی بیمارانی که عضو یک خانواده هستند

          اطلاعات موروثی در تشخیص بهتر پزشک بسیار موثر است. اما این اطلاعات در سیستم‌های ساخت پرونده به شکل سنتی ، قابل دسترس نیست و یا برای به دست آوردن آن‌ها وقت و انرژی زیادی باید مصرف شود و به مرور زمان با بیشتر شدن بیماران و پرونده ها تقریبا این امر ناممکن می‌شود.

در این سامانه امکانی محیا شده‌است تا تمامی بیماران به محض اضافه شدن در سیستم به اعضای خانواده خود متصل شوند و اگر پزشک در گذشته یکی دیگر از اعضا خانواده را ویزیت کرده‌باشد می‌تواند تمامی اطلاعات آن ویزیت اعم از تشخیص و یا جواب آزمایش‌های آن شخص را مشاهده کند و با علم به سابقه پزشکی اعضا خانواده بیمار ، تشخیص بهتری را ارائه دهد.

 

یکپارچه‌سازی پرونده‌های بیماران

یکپارچه‌سازی پرونده‌های بیماران یکی از مهم‌ترین وظایف سامانه است. تمامی بیماران کلینیک تنها یکبار در سامانه ثبت‌نام می‌کنند و بعد از مراجعه به هر پزشک ، ویزیت برای بیمار در سامانه ثبت می‌شود.

پس از ورود بیمار به اتاق پزشک ، ویزیت به صورت خودکار در پنل پزشک مربوطه نمایش داده می‌شود. صفحه ویزیت شامل اطلاعات زیر است :

 1. تاریخ و زمان دقیق مراجعه بیمار به کلینیک
 2. اطلاعات کامل بیمار
 3. علت مراجعه
 4. علائم و نشانه‌ها
 5. علائم حیاتی
  • دما بدن
  • فشار خون
  • قند خون
  • ضربان قلب
  • بیماری های خاص
  • آلرژی
 6. ثبت نسخه
  • تشخیص
  • ارجاع به پزشک دیگر
  • داروها
  • آزمایش‌ها
  • پاراکلینیک‌ها
  • پرینت نسخه

 

پس از تکمیل هر بخش از ویزیت توسط پزشک یا پرسنل کلینیک ، اطلاعات وارد شده به صورت طبقه بندی شده برای بیمار ثبت و ذخیره می‌گردد و پس از مراجعه مجدد بیمار ، پزشک می‌تواند لیستی از تمامی ویزیت‌های قبلی بیمار را مشاهده کند و مراحل درمانی را کامل کند.

از دیگر امکانات بخش ویزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایجاد دسترسی برای پرنسل برای وارد کردن علائم حیاتی. در واقع زمانی که بیمار در اتاق انتظار است ، پرسنل می‌توانند ، علائم حیاتی همچون فشار خون و ضربان قلب را در سامانه وارد نمایند تا زمان ورود به اتاق ، پزشک دیده کلی نسبت به حال عمومی بیمار داشته باشد.
 2. ایجاد دسترسی برای پرسنل برای وارد کردن جواب آزمایش‌ها و پاراکلینیک‌ها به سامانه ، که در واقع این دسترسی نیز می‌تواند به پرسنل این امکان را بدهد که از زمان انتظار بیمار برای وارد کردن جواب آزمایش‌ها نیز استفاده نمایند.
 3. هنگام نوشتن نسخه توسط پزشک ، لیستی از تمامی داروها و آزمایش‌ها و پاراکلینیک‌ها ، قابل مشاهده‌است و پزشک به سادگی می‌تواند آن‌ها را انتخاب نماید.
 4. امکان قرار دادن آزمایش‌های پیشفرض نیز در نظر گرفته شده‌‌است تا پزشک با زدن یک دکمه ، تمامی آزمایش‌ها پیشفرض را به نسخه اضافه کند.
 5. متن پیشفرض برای ارجاع به پزشک دیگر تهیه شده‌است که تنها لازم است نام پزشک ارجاعی اضافه شود و این متن ارجاع با زدن یک دکمه قابل پرینت است.
 6. امکان پرینت از نسخه نیز در سامانه در نظر گرفته شده است. با این امکان ، پزشک با زدن یک دکمه کل نسخه پرینت می‌شود و می‌تواند با امضا و مهر به بیمار تحویل داده شود و دیگر نیاز به نوشتن یک نسخه کامل نیست.
 7. جواب آزمایش‌ها و پاراکلینیک‌ها نیز هم به صورت متن و هم به صورت تصویر قابل ثبت می‌باشد.

 

 

نوبت گیری الکترونیک و نوبت گیری آنلاین

یکی دیگر از اهداف سامانه ، نظم بخشیدن به نوبت گیری‌های مراکز درمانی است. نوبت‌ها از پنل پزشک قابل تعریف می‌باشد. نوبت‌ها با نوع‌های مختلفی قابل تعریف هستند:

 1. نوبت‌های حضوری داخل کلینیک
 2. نوبت‌های غیرحضوری یا از راه دور
 3. نوبت‌هایی که حق انتخاب حضوری و یا غیرحضوری بودن نوبت‌ها را به بیمار می‌دهد. در واقع این نوبت‌ها پس از رزرو شدن توسط بیمار ، حق انتخاب نوع ویزیت را به بیمار می‌دهد.

همچنین این امکان قرار داده شده است تا نوبت هایی تعریف شود که فقط توسط پرسنل برای بیماران داخل کلینیک قابل مشاهده باشد و در اپلیکیشن بیمار قابل مشاهده نباشد:

 1. ویزیت هایی که در اپلیکیشن بیمار قابل مشاهده باشند
 2. ویزیت هایی که تنها در کلینیک توسط پرسنل قابل رزرو باشند

پس از تعریف نوبت‌ها لیستی از تمامی نوبت‌ها در پنل پزشک و پرسنل نمایش داده می‌شود.

 

 

پرداخت الکترونیک

یکی دیگر از خدمات سامانه ، مدیریت مالی مراکز درمانی است. به این منظور در اپلیکیشن نسخه بیمار درگاه‌های پرداختی قرار گرفته است تا بیماران بتواند قبل از رزرو نوبت هزینه ویزیت را به صورت غیرحضوری پرداخت نمایند.

 

سطح دسترسی

از مهم‌ترین ویژگی که از ابتدا برای سامانه در نظر گرفته شده است ، ایجاد سطح دسترسی و حفظ حریم شخصی هر پزشک در کلینیک است. تمامی اطلاعات پزشکی اعم از تشخیص ها ، نسخه‌ها ، آزمایش‌ها و پاراکلینیک‌ها و تمامی اطلاعات پزشکی و مدیریتی پزشک ، تنها و تنها به خود پزشک نمایش داده می‌شود. هیچ پزشکی در کلینیک نمی‌تواند تشخیص ، نسخه و یا حتی ویزیت انجام شده ، پزشک دیگری را مشاهده کند.

منشی و پرسنل هر پزشک نیز دارای دسترسی‌های مشخص مخصوص به خود هستند و آن‌ها نیز نمی‌توانند حتی تشخیص پزشک خود را مشاهده کنند. در دسترسی پرسنل هر پزشک ، امکان ثبت نوبت جدید ، کنسل کردن نوبت ، رزرو نوبت برای بیماران و وارد کردن جواب آزمایش‌ها و علائم حیاتی بیماران در نظر گرفته شده است.

 

اپلیکیشن بیمار

شما با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید ، لیستی از تمامی پزشک‌ها و متخصصان داخل سامانه رو مشاهده کنید ، نوبت‌های حضوری و غیرحضوری را برای خود و یا اشخاص دیگر رزرو نمایید و همچنین هزینه ویزیت را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

علاوه بر این پس از انجام ویزیت ، چه به صورت حضوری و یا غیرحضوری ، پزشک ویزیت را در سامانه ثبت می‌کند و شما لیستی از تمامی ویزیت‌های صورت گرفته در سامانه را مشاهده ‌خواهید کرد که این ویزیت‌ها شامل :

 • علائم حیاتی شما در زمان ویزیت
 • تشخیص پزشک
 • نسخه‌های تجویز شده
 • آزمایش‌ها و پاراکلینیک‌های صورت گرفته

امکانات:

 1. رزرو نوبت‌های حضوری و غیرحضوری
 2. پرداخت مستقیم هزینه ویزیت
 3. مشاهده تمامی ویزیت‌های انجام شده
 4. مشاهده نسخه‌هایی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است
 5. امکان مدیریت چندین بیمار با یک حساب کابری
 6. مشاهده لیستی از تمامی هزینه‌های پرداخت شده درمانی
 7. امکان رزرو نوبت برای اشخاص دیگر
 8. لیستی از علائم حیاتی هر بیمار در هر مرحله از ویزیت
 • فکس

  011-32313555
 • مشاوره فروش

  011-32326849
 • پشتیبانی تلفنی

  011-32326849
 • پشتیبانی آنلاین

  info@asredade.com